Här skriver vi om våra bilar, vilket innebär information och/eller ett projekt om bilen, endast Toyotor. Glöm ej att ange bilmodell, chassikod och årsmodell i rubriken!
Kategoriregler
Med Classics menar vi modeller som kom före den stora förändringen som framhjulsdrift, insprutning, tvärställd motor, nya karosser och bottenplattor så gränsen är något flytande kring 1985 - 1987. Glöm ej att ange bilmodell, chassikod och årsmodell i rubriken!
Glenn skrev: ↑tor 30 mar 2023, 18:15:32
Du menar att du faktiskt har plats att mecka i garaget ?
Misstänker att du svarade Johnny Blade, men jag svarar ändå har jag har det.
Mitt största problem är kanske att grejerna är för många och garaget för litet, så man får ju städa undan massa bråte för att ens våga starta svetsen utan att allt ska börja brinna.
Men jag tror också på det där med mekarkläder, även om jag helst går ut i ganska rena kläder. Det brukar dock gå över ganska fort när man börjar greja.
Jag har två garage, ett enkelgarage och ett dubbelgarage.. det enkla är förvandlat till förråd och verkstad (svarv,fräs osv), det stora innehåller en bil (ST205'an), tre motorcyklar och en jävla massa skräp..jag menar bra att ha saker, det är hyllor efter alla väggar så garageytan har krympt en del.
Just nu: Celica GT-Four ST205 (Black sin) , Celica GT ST202 (kvicksilver), Tesla model 3 LR DM (Smalltop),Pontiac Fiero GT V6, SAAB 9-5 Aero sportsedan (Goldie), SAAB 9-5 Aero sportcombi, SAAB 9-5SE 2.0 turbo (silversaaben), Suzuki GSX1100e (brööl), Suzuki GS500e (bumse), Honda NX650 Dominator.
Glenn skrev: ↑tor 28 maj 2026, 21:21:06
Och hur går det här då ?
Ja, vad ska man säga...
Bilen är kvar, fortfarande nedplockad!
I år ska jag fokusera på att få ordning på lite mer arbetsytor i källaren i huset. Så jag kan få undan en hel del av alla grejer som inte borde vara i garaget. Som belöning när det är klart tänkte jag fixa lite med MR2an, så det kanske får bli en projekttråd för den.
Men jag kan bara skruva på en bil i taget, och MR2an känns mest angelägen att fixa till lite lätt.